Prsten nebyl jen šperk

Jen málokterá žena si umí představit svůj život bez nějakého šperku.
·        Každá žena je však jiná a každá má jiný vkus.
·        Některá se specializuje na prsteny, jiná má nejraději náušnice.

Šperků je nepřeberné množství a celá řada druhů. Nejzajímavějším šperkem je, podle mého názoru, prsten. První prsteny bychom mohli spatřit na vznešených rukách vládců starého Egypta. Tehdy byly keramické. Teprve později se začaly používat materiály, které známe dnes
–         měď
–         zlato
–         stříbro
–         železo.

Prsten s úložným prostorem

Prsten nebyl, v minulosti, používán jen jako ženská ozdoba.Jeho využití bylo daleko širší. Pokud měl prsten na ruce muž, mohlo to být ze tří důvodů.

1.     reprezentačních
–         podle toho, jak drahý šperk měl, tak bohatý byl jeho rod. Na těchto prstenech byla většinou vyryta podoba některého světce. Mohl ho také zdobit drahý kámen.
2.     pečetící 
–         jelikož byl každý šperk jedinečný, jeho majitel s ním signifikoval smlouvy. Pokud byl majitel obchodník, označoval tak své zboží.
3.     prsten s úložným prostorem
–         u toho je funkce jasná. Pod poklopem byl uložen jed, který byl připraven pro někoho nepohodlného.

Drahé zásnuby

Pokud má prsten na ruce žena a nejedná se o prsten snubní, bývá to ze dvou důvodů.
1)    Prsten má svou nositelku okrášlit a jiný význam nemá. Tady je vlastně úplně jedno, z jakého materiálu je prsten vyroben a jestli má kámen.
2)    Prsten je zásnubním darem – u těchto šperků se většinou volí bílé zlato nebo platina. Tento prsten se neobejde bez kamenu.

Nejlépe se hodí
–         briliant
–         diamant
–         zirkon.

Jeden z nejdražších zásnubních prstenů nosila na svém prstu americká herečka Grace Kelly. Původně prý chtěl monacký princ své vyvolené koupit něco skromnějšího. Když zjistil, že by byla zastíněna jinými herečkami, zvolil prsten, jehož dnešní hodnota je přes čtyři miliony dolarů.