Internet, jako vševědoucí médium

Žijeme v době informační exploze. Pokud hledáme nějakou informaci, můžeme si vybrat, zda ji chceme čerpat z knih, televize, internetu, rádia… Každé médium je přitom specifické. Jsou určena k vyhledávání různých informací s různou kvalitou.
Pokud bychom se měli zaměřit na internet, jedná se o médium všeobecně zaměřené. Může nám sloužit k mnoha účelům. Děti ocení především hraní her, dospělí sledování filmů, studenti pohodlné vyhledávání informací. Zkrátka každý si najde svoje.znázorněný internet a propojená síť
Pomocí celosvětové sítě jsou provozovány weby, které pomocí odkazů tvoří celosvětovou síť. Celý „internet“ můžeme rozdělit na několik částí. První z nich je dohledatelná pro vyhledávače. Jedná se obvyklý a jednoduchý obsah. (=surface web). Druhá část je tvořena informacemi, které jsou uloženy v databázích. Tyto informace běžné vyhledávače nejsou schopny naleznout. Jedná se především o dokumenty odborného, či specifického charakteru (=deep web). Poslední částí jsou temná zákoutí. Jedná se o stránky, které nemají být nalezeny a pokud o jejich existenci nevíte, pravděpodobně je nikdy nenajdete (=dark web).
Klasické vyhledávače vyhledávají přibližně pouze v deseti procentech celého obsahu. Ostatních devadesát procent je tedy skryto. Hledáte-li tedy nějakou informaci a nemůžete ji najít, pravděpodobně jen nevíte kde ji hledat, ale již dávno je odpověď někde uveřejněna. Proto znalost databází a dalších vyhledávacích technik je v dnešní době naprosto klíčová.propojené počítače
Všechny informace uváděné na webových stánkách musíme ověřovat. Jedná se totiž o médium, které celkově nepodléhá žádné cenzuře. Lidé mohou obsah libovolně vytvářet, měnit i mazat. Přečteme-li si nějaký článek, často nebývá uváděn autor. Nevíme tedy, jakého byl autor vzdělání ani, jak hluboce se problematice věnuje. Chceme-li získat opravdu kvalitní informace, musíme vyhledávat v odborných databázích, nebo číst ověřené články.